Stránky

pondělí 16. prosince 2013

#27 Streamovaná obtížnost

Když jsem viděl streamovací možnosti Playstation 4, ihned mi na mysli vytanula myšlenka na herní využití této technologie. V zásadě jde o vytvoření nějaké hry, která bude mít neustále zvyšující se obtížnost a hráč má za úkol dostat se na konec, respektive nahrát co nejvyšší score. Pro modelovou situaci si představme, že hovoříme o hře typu Tetris.

Popíšu nejdříve, jak taková hra bude probíhat. Hrajete Tetris a v libovolný okamžik se můžete rozhodnout, zda-li si přejete obtížnost hry zvýšit (pokud vám přijde, že kostky padají příliš pomalu a že máte málo kostiček dole k odpálení) anebo naopak snížit (to když nestíháte a chcete ulehčit situaci). Pointou je, že pokud hra skončí, tak prohrajete a uloží se vámi dosažené score - a můžete hrát od začátku. Pokud ale změníte obtížnost, tak pokračujete ve hře dále (obsah obrazovky se náležitě přeskupí), ale vaše score se bude počítat více nebo méně podle toho, jakou cestu jste zvolili. Hráč může takto změnit obtížnost kdykoli se mu zachce, avšak pokud bude neustále volit nižší a nižší obtížnost, bude se jeho score zvyšovat jenom velice pomalu. Takže taktika hry bude asi taková, že v bezpečných situacích bude hráč obtížnost zvyšovat a když přestane stíhat, tak snižovat. Anebo prostě hru dotáhne do stavu game over, kdy se mu zapíše dosažené score.

V čem je trik?

Při změně obtížnosti se vámi rozehraná partie se uloží do cloudu a vám je nabídnuta hra úplně jiného hráče, který někdy v minulosti rovněž změnil obtížnost (a je lhostejno, zda si ji zvýšil nebo snížil). Pointa je v tom, že u hry typu Tetris jde velice snadno určit, zda je na cloudu uložená partie těžší nebo lehčí proti té hře, kterou právě hrajete. Stačí ukládat délku hry, nahrané body a počet prvků na obrazovce (plus jejich rozmístění, samozřejmě) a to porovnávat s vámi rozehranou partií. Systém najde lehčí anebo naopak těžší hru a dovolí vám v ní pokračovat. Score se ale bude počítat pokaždé podle toho, jakou cestou jste se vydali.

Tetris jsem zvolil pro demonstraci hlavně kvůli tomu, že se dá velice snadno označit rozehraný stav za lehčí nebo těžší, než ten váš - ale moc by se mi líbilo, kdyby tohle bylo možné aplikovat na nějaký komplexnější typ her, třeba něco typu Dark Souls (a odtud pramení inspirace z Playstation 4). Design hry by se tomu musel patřičně přizpůsobit - počet proměnných, které rozehranou partii oznámkují nějakou hodnotou, je vyšší. Hra by mohla být rozdělena na časově omezené úrovně, případně by se ukládal jen stav na začátku této úrovně - a hráč by si volil, zda chce dosáhnout co nejvyššího score (a sáhne rovnou po nějaké rozehrané partii, kterou jiný hráč vzdal) anebo potřebuje ubrat v herním tempu i za cenu menšího bodového zisku (a sáhne po nižší obtížnosti nějakého profíka, který hru opustil těsně před koncem v plné výbavě i zdraví).

Tento prvek by vytvořil zcela novou úroveň hratelnosti - je logické, že bude mnohem méně rozehraných těžších partií (protože když si ji vyberete a zemřete, hra se ukončí) a tak se budou stát i fronty na takové partie, které slibují opravdu vysokou obtížnost a tím i bodový zisk. Hráči by pak skupinově mohli přebíhat z jedné hry do druhé a pomáhat si například při rubání specifických bossů anebo nějakých akčních pasážích. Hlavní technologická vychytávka je ale ono streamování - hráč při přechodu z jedné hry do druhé nesmí poznat, že hraje něčí jinou hru. Jenom prostě zmáčkne tlačítko "easy" nebo "hard" na ovladači, GUI se adaptuje a dojde k překreslení - ale hra pokračuje "beze změny" dále.

Žádné komentáře:

Okomentovat